דלג לתוכן העמוד
חיים רכס
רב טוראי 

חיים רכס

בן ברוניה ופישל
נפל ביום כ"ו בכסלו תש"ט (28/12/1948)
מקום מנוחתו בית העלמין הצבאי נחלת יצחק

סיפור חייו

בן ברכה-ברוניה ופישל, נולד בחודש מרס 1927 בכרכור. לאחר שסיים בהצטיינות את בית-הספר היסודי במושבה התחיל ללמוד בבית-הספר התיכון-החקלאי בפרדס חנה. בשל המצב הכלכלי הדחוק של המשפחה הפסיק את הלימודים והתחיל לעבוד. בשעות המנוחה עסק בארגון סניף "הפועל" בכרכור והיה חבר קבוצת כדורגל של "הפועל". היה פעיל בחיי הנוער במושבה, אירגן משחקים שונים והקים קבוצת כדורגל לילדי המושבה. חיים החליט ללמוד מקצוע ועבר לתל-אביב, שם למד חרטות. בעיר הצטרף לארגון ה"הגנה" וסיים קורסים שונים להשתלמותו הצבאית.

עם פרוץ מלחמת-העצמאות התגייס ושירת בחטיבת "אלכסנדרוני". השתתף בקרב על כפר סבא הערבית. סיים קורס מ"כים בהצטיינות וצורף כמדריך לפלוגה דתית באחד הגדודים. חיים השתתף בכיבוש טנטורה, בקרב על קאקון, כיס פלוג'ה ועיראק אל-מנשיה. היה סמל הפלוגה. בחור רך מטבעו, נרגש עד היסוד בכל מקרה של נפילת חבר. כמפקד השליט משמעת בדברי-נועם, לעתים על-ידי בדיחה. על אף גילו הצעיר הצליח בתפקיד סמל מחלקה שאנשיה היו מבוגרים ממנו.

בעת מבצע "חורב" נערך מבצע "חיסול" נגד "כיס פלוג'ה", שבו היתה נצורה חטיבה מצרית. ההתקפה נערכה על אגפו המזרחי של ה"כיס", באזור עיראק אל-מנשיה. כוחות "אלכסנדרוני" פרצו לכפר מדרום והשתלטו על חלקו, אך הסתערותם על התל שמצפון לכפר נהדפה. בינתיים התאוששו המצרים, תקפו נגד ואילצו את כוחותינו לסגת. חלק מהכוח נלכד בתוך הכפר. בקרב זה נפל, ביום כ"ו בכסלו תש"ט (28.12.1948). נקבר בפלוג'ה.

ביום י"ז בכסלו תש"י (8.12.1949) הועבר למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בנחלת יצחק.

מקום מנוחתו

חיים רכס
בן 21.0 בנופלו
מקום מנוחתו בית העלמין הצבאי נחלת יצחק
חלקה: 61
שורה: 3
קבר: 17