דלג לתוכן העמוד
שמואל כצנשטיין
טוראי 

שמואל כצנשטיין

בן שרה ויעקב
נפל ביום כ"ו בכסלו תש"ט (28/12/1948)
מקום מנוחתו בית העלמין הצבאי נחלת יצחק

סיפור חייו

בן שרה ויעקב, נולד ביום י"ד באב תרפ"ח (31.7.1928) בגרמניה, ועלה עם הוריו ואחותו לארץ-ישראל בשנת תרצ"ה (1935). המשפחה עברה להתגורר בחיפה, ובה למד שמואל בבית-הספר היסודי-דתי "יבנה". שמואל היה פעיל בארגון הנוער הדתי "עזרא" והיה גם ספורטאי פעיל באגודת "אליצור". לימים, משבגר, הצטרף לשורות ה"הגנה" והיה פעיל בה מאוד במשך שעות רבות ביום.

בחודש מאי 1948 התגייס לצבא הגנה לישראל, שזה עתה הוכרז על הקמתו, והוצב בפלוגה הדתית בגדוד 33 של חטיבת "אלכסנדרוני". עם חטיבתו נלחם בקרבות רבים במרכז הארץ, עד אשר הורד עם החטיבה לדרום הארץ. תפקידה היה להמשיך במצור על הכוחות המצריים בכיס פלוג'ה. חיילי החטיבה החזיקו במשלטים סביב ל"כיס" ואף פיטרלו ביניהם. מדי פעם הצליחו חיילינו למנוע חדירת כוחות מצריים שניסו לפרוץ אל הכיס הנצור. בעת מבצע "חורב" נערך מבצע "חיסול" נגד "כיס פלוג'ה", שבו היתה נצורה חטיבה מצרית. ההתקפה נערכה על אגפו המזרחי של ה"כיס", באזור עיראק אל-מנשיה. כוחות "אלכסנדרוני" פרצו לכפר מדרום והשתלטו על חלקו, אך הסתערותם על התל שמצפון לכפר נהדפה. בינתיים התאוששו המצרים, תקפו נגד ואילצו את כוחותינו לסגת. חלק מהכוח נלכד בתוך הכפר. בקרב זה נפל, ביום כ"ו בכסלו תש"ט (28.12.1948). החיילים המצריים קברו את חיילינו בקבר אחים במקום נופלם.

השאיר הורים ואחות.

ביום ט' בשבט תש"ט (8.2.1949) הועברה גופתו עם גופות שאר החללים למנוחת-עולמים בבית-הקברות שבנחלת יצחק.

שמו הונצח בספר התורה לזכר חללי מלחמת-העצמאות; כן הונצח שמו ושם חבריו לקרב באנדרטה שהוקמה לזכרם בתחום עיראק אל-מנשיה, היום העיר קרית גת שהיא המרכז העירוני לחבל לכיש.

מקום מנוחתו

שמואל כצנשטיין
בן 20.0 בנופלו
מקום מנוחתו בית העלמין הצבאי נחלת יצחק
חלקה: 61
שורה: 1
קבר: 13