דלג לתוכן העמוד
אליהו (אליק) טורצקי
טוראי 

אליהו (אליק) טורצקי

בן רחל ודויד
נפל ביום י"ז באייר תש"ח (26/05/1948)
מקום מנוחתו בית העלמין הצבאי הר הרצל

סיפור חייו

בן רחל ודויד, נולד ביום כ"ח בסיוון תר"ץ (24.6.1930) בתל-אביב. עם סיום הלימודים בבית-הספר היסודי בהרצליה עבר לבית- הספר המקצועי "מונטיפיורי", סיים בהצטיינות את הקורס השנתי למסגרות מיכנית והתמסר כולו למקצוע המיכניקה שהיה אהוב עליו מאוד. אליהו נאלץ להפסיק את לימודיו ולצאת לעבוד, כדי להקל את עול הפרנסה, אך עם זאת המשיך את לימודיו בערבים.

בן שבע-עשרה וחצי שנה היה בפרוץ מלחמת-העצמאות. הוא נקרא לשירות יחד עם בני גילו ושירת בחטיבת "אלכסנדרוני". אליהו היה בחור רציני ושקט, ביישן מטבעו, לא אהב להתפאר, מילא את המוטל עליו בפשטות, באומץ ובביטחון. שירת כ3- חודשים כקשר בצבא ובמשך זמן קצר זה השתתף בפעולות מסוכנות רבות עם חיילי חטיבתו.

השתתף במבצע "בן-נון א'", ההתקפה על מערך הלגיון בלטרון במגמה לפרוץ את הדרך לירושלים. נשלח מגדודו להעביר את הוראת המג"ד לאחת הפלוגות אך לא הספיק להגיע למטרה ושוב לא חזר עוד לגדוד. הוא נפל ביום י"ז באייר תש"ח (26.5.1948) בקרב לטרון. במשך שנה וחצי לא נודע מקום נפילתו המדויק.

בין עזבונותיו נשארה מחברת הנדסה מיכנית מימי לימודיו בקורס המקצועי המעידה על ניקיונו, דייקנות עבודתו, וכשרונו במיכניקה ובחישובים הכרוכים בה.

ביום כ"ה בחשוון תש"י (17.11.1949) נאספה גופתו יחד עם שאר נעדרי קרב לטרון והובאה למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בהר-הרצל בירושלים.

מקום מנוחתו

אליהו (אליק) טורצקי
בן 18.0 בנופלו
מקום מנוחתו בית העלמין הצבאי הר הרצל
אזור: ב
חלקה: 1
שורה: 2
קבר: 23