דלג לתוכן העמוד
נתן-יוסף אלבום
טוראי ראשון 

נתן-יוסף אלבום

בן חוה ויהודה יעקב
נפל ביום ט' בתמוז תש"ח (16/07/1948)
מקום מנוחתו בית העלמין הצבאי נתניה

סיפור חייו

בן חוה ויעקב-יהודה, נולד ביום ג' בתשרי תרפ"ב (5.10.1921) בעיר אונסבריק שבגרמניה. בשנת 1933, בהיותו בן שתים-עשרה, עלה עם הוריו לארץ-ישראל. הוא גדל בפתח תקווה. למד בשקידה והצטיין בלימודיו בבית-הספר העממי. משגמר את חוק לימודיו יצא לעבודת חשמלאות בתל-אביב. המשיך ולמד בערבים בבית- הספר על שם מכס פיין. היה מדריך ב"נוער העובד", וחבר ב"הגנה" משנתו השש-עשרה.

במלחמת-העולם השנייה התגייס לחיל-המהנדסים בארמיה השמינית הבריטית. שנתיים שירת במצרים ובלוב, עבד במפעל החשמל של טוברוק, ואחרי-כן עבר לבית-נבאלה. בזמן שהותו במצרים עזר לארגן את הנוער היהודי למען ציון עד שהשלטונות הבריטיים אסרו עליו פעולה זו.

כעבור ארבע שנות שירות חזר לפתח תקווה. עם עוד חייל משוחרר הצליח להקים לו חנות ובית-מלאכה לצרכי חשמל ואף בנה לו בית בישראל.

עם ראשית התקפות הערבים על הכפרים הסמוכים יצא לשמירה בלילות. כחייל בחטיבת "אלכסנדרוני" השתתף בקרב הראשון על לטרון, בכפר סבא הערבית ואחר-כך בחזית מג'דל-ראש העין. יומיים לפני מותו נעקץ על-ידי עקרב, ואף-על-פי שלא החלים מעקיצה זו נשאר במחנה ויצא לעמדות לעזרת חבריו. ב-15 ביולי 1948 בערב החליפה פלוגתו פלוגה אחרת מהחטיבה במשלטים שממזרח לקולה וטרם הספיקה להיערך ולהתחפר כהלכה במקום. למחרת בבוקר תקפו כוחות הלגיון את המשלט. כשהם מסתייעים באש ארטילרית ושריוניות, שטפו את עמדות המחלקה במשלט הקדמי ואילצו את הפלוגה לסגת. בקרב זה נפל ביום ט' בתמוז תש"ח (16.7.1948). השאיר אחריו אישה.

עם איסוף חללי המערכה הזאת, אשר הערבים התעללו בגוויותיהם, נקבר בקבר-אחים בנתניה.

בשנת 2005 הוקמו לזכרו בעיר שוהם קהילה ובית כנסת בשם "מעלות נתן" . בית הכנסת ממוקם קילומטרים ספורים מהמקום בו נפל.

 

מקום מנוחתו

נתן-יוסף אלבום
בן 27.0 בנופלו
מקום מנוחתו בית העלמין הצבאי נתניה
חלקה: 1
שורה: 6
קבר: 13