"מצפה גדות", אתר ההנצחה של "חטיבת הגולן – אלכסנדרוני", בנוי על שרידי המוצב הסורי "אל מורתפע" שפירושו, "הנישא", מהמוצבים המבוצרים והחשובים ביותר של הסורים עד למלחמת ששת הימים. חשיבותו נובעת מהיותו "יושב" על הציר המרכזי העולה לרמת הגולן, ציר "גשר בנות יעקב – קוניטרה".

במוצב הממוקם בלב הגזרה שנכבשה ע"י החטיבה במלחמת ששת הימים. גם כיום, ניתן לראות במקום תעלות לחימה ועמדות מבוצרות, לצד בונקרים שנשתמרו היטב. המוצב שלט מערבה על יישובי עמק החולה, ובמיוחד על הקיבוץ "גדות" הממוקם למרגלותיו, ממש על כף היד.

קיבוץ "גדות" סבל מירי והפגזות של הסורים, עד למלחמת ששת הימים, עת ששוחרר מעול הסורים, ע"י החטיבה, שהייתה הראשונה לפרוץ את קווי הסורים המבוצרים ברמת הגולן מקיבוץ גונן שבצפון ועד שפך הירדן לכינרת – בדרום.

על האתר הוקמה אנדרטה חטיבתית להנצחת כל חללי החטיבה שנפלו במערכות ישראל למן קרב מוטילה (1951), דרך מלחמת ששת הימים (1967), מלחמת ההתשה, מלחמת יום כיפור (1973) ומלחמת שלום הגליל (1982) ואת החללים שנפלו בפעילויות שונות שבין המלחמות.

האתר הוקם בשנת 1972 ע"י העמותה להנצחת חללי חטיבת הגולן, תוכנן ע"י האמן עזרא אוריון, שהיה מפקד פלוגת הסיור החטיבתית במלחמת ששת הימים,

וגרשון קניספל שהיה היועץ האומנותי של עירית חיפה.

במרכז האתר מזדקרת לשמים האנדרטה, כקרן ענקית, הנטויה מזרחה כדי לסמל את כיוון הפריצה של לוחמי החטיבה אל עבר הרמה הסורית. הקרן ממוקמת על שפת מחפורת מבוצרת המסמלת את המוצבים הסוריים המבוצרים שנכבשו ע"י לוחמי החטיבה. למחפורת שתי יציאות דרך תעלות מבוצרות בבטון ובמרכזה, אבן הנצחה מבזלת מלוטשת, כאבני הבזלת של רמת הגולן, ועליה שמות הנופלים במלחמת ששת הימים.

מעל האנדרטה וממערב לה, על גבי נקודת תצפית לעבר שיטחנו ולעבר קיבוץ גדות, מוצבת אבן ועליה חקוקות מילותיו של מפקד החטיבה בששת הימים, עמנואל (מנו) שקד "מכאן אתם נראים גדולים שבעתיים"... במילותיו אלה התכוון מפקד החטיבה לעמידה האיתנה, האמיצה והבלתי מתפשרת של תושבי הקיבוץ, אל מול השליטה המוחלטת של הסורים.

האנדרטה חבוקה משני צדדיה בשבילי הליכה טבעתיים. טבעת קטנה וטבעת גדולה שבקצה המערבי עמדה מבוצרת ולידה נקודת תצפית, שממחישה היטב את השליטה המוחלטת של הסורים על הישובים שמדרום, שממערב ועד לעמק החולה שמצפון.

בדרום מערב האתר, בסמוך לאנדרטה, נמצא אמפי קטן, המיועד לקבוצות מטיילים.

במזרח האתר מגרשי חנייה ומדרום לאנדרטה, מסעדה ושירותים ציבוריים.

"מצפה גדות" הינו שער עליה לרמת הגולן. האתר מתוייר ללא הרף, בשל היותו אחד משני המוצבים הסוריים שנשתמרו ברמה, בשל היותו הנגיש ביותר "על אם הדרך" לרמה, בשל התצפית הנהדרת מערבה לשטחנו, בשל יכולתו להמחיש ללא מילים את מצב יישובנו עד למלחמת ששת הימים תחת האיום הסורי, בשל הכנתו לקליטת מטיילים וקבוצות והנקודות לתצפית והסבר שהוכנו במקום ובשל המסעדה והשירותים המצויים בו.

מדי שנה, בחול המועד סוכות, מתקיים באנדרטה טקס התייחדות עם זכר לוחמי החטיבה שנפלו במערכות ישראל, בנוכחות המשפחות השכולות, מפקדי צה"ל ולוחמי ומפקדי החטיבה בעבר ובהווה.

 

מצפה גדות

קישור לאתר מצפה גדות

קישור לאתר חטיבת הגולן

 

עזרא אוריון - מתכנן האנדרטה