כפר סבא הערבית, מזרחית לכפר סבא העברית, הייתה איום בלתי פוסק לבטחון הישובים העבריים בסביבה. כפריים נושאי נשק ותגבורות של "צבא ההצלה" של קאוקג'י, היו מטרידים את העובדים בשדות ובפרדסים הגובלים באדמות הכפר הערבי ומתנכלים במכות אש לישובים הסמוכים ולכפר סבא עצמה.

ברבות הימים גברה תוקפנותם של הערבים, שהחלו פושטים מתוך כפרם, לעיתים בסיוע משוריינים, מחבלים במתקני הפרדסים, ממטירים אש כבדה על מערך עמדות הישוב ועורכים ניסיונות חוזרים ונשנים לפוצץ את הבארות המספקות מים לשדות, לפרדסים ולמושבה עצמה.

ב- 9.5.48 הוטרדה המושבה באש כבדה ובחסותה קרבו שלושה משוריינים עד לבאר המרכזית של כפר סבא ופוצצוה.

במטה החטיבה הוחלט לחסל את הפגע הזה ולכבוש את כפר סבא הערבית. מועד הפעולה נקבע ליום 13.5.48 , יום לפני הכרזת המדינה, על כן נקרא המבצע "מדינה". ביצוע הפעולה הוטל על גדוד 33 ולגדוד צורפו שתי פלוגות מגדוד 32.

בפעולה לכבוש כפר סבא, חייבים היו להתחשב באיום מקלקיליה, ששכנה לא הרחק מאזור הקרב ובכוח הצבאי העיראקי הרב שכבר חנה שם. ברור היה שתוחש לכפר תגבורת מקלקיליה וסביבתה ויקשה לבולמה, אי לכך הוקצתה פלוגה שלמה להצבת חסימות למניעת החשת תגבורות.

בליל ה- 11.5.48 , יצאה מחלקת הסיירים לסיור אלים סביב הכפר, לאיכון עמדות האויב וכלי הנשק שבהן.

ההסתערות על הכפר החלה ביום 13.5.48, כהתקפה ראשונה של הגדוד לאור היום. ההתקפה החלה בשעה 12:00 לערך. לאחר קרב קשה שנמשך כשעתיים היה הכפר בידינו, תוך מנוסת תושבי הכפר ונושאי הנשק.

אולם הקרב לא תם – מיד עם תחילת הקרב החלו לזרום תגבורות והתחולל קרב כבד סביב החסימות הדרומית (ליד נבי ימין) והמזרחית (לכיוון קלקיליה), כאשר הבורחים מהכפר תקפו את החסימות מאחור.

כוחות גדולים של הלגיון הירדני – רגלים ושריון, יחד עם נושאי נשק מקומיים, ניסה מספר פעמים לחזור ולכבוש את הכפר. הקרבות נמשכו עד רדת החשכה והכפר נשאר בידינו.

בקרב הזה נפלו 29 לוחמים, רבים מהם נפלו בחסימות שעצרו את התוקפים. חלק מהלוחמים נהרג מפגיעה ישירה של פגז משוריין עיראקי במשוריין "סנדוויץ" שחש לעזרת החסימה ליד נבי ימין, שהייתה תחת לחץ כבד של התקפת נגד.

לאחר הכיבוש הוחזק הכפר על ידי כוחות החי"ם. כעבור יומיים פתח שוב האויב בהתקפה עזה על הכפר. לעזרת הלוחמים נשלח גדוד 32, אולם ההתקפה נהדפה על ידי אנשי החי"ם עוד בטרם הגיע הגדוד לזירת הקרב.

באותו הלילה לאחר התקפת האויב, ערך גדוד 32 סידרת פשיטות כדי לרתק את האויב ופוצץ גשרים במבואות קלקיליה וטול כרם, מוקשו דרכים והוטרדו באש בסיסי אויב.

מרשם הקרב על כפר סבא